Běžný bytový dům nepatří mezi riziková pracoviště, ale mohou nastat situace, při kterých vzniká velké riziko požáru. Jednou z nich je provádění svářečských prací.
Každý by si měl chránit svůj majetek. Společenství, vlastnící bytový dům, je právnickou osobou a ta má dané povinnosti v oblasti požární ochrany (Zákon č.133/1985 Sb., zákon o požární ochraně). Jednou z nich je právě zajištění bezpečnosti při svařování. Konkrétní pravidla stanovuje Vyhl.č.87/2000 Sb.kterou se stanoví podmínky požární bezpečnosti při svařování a nahřívání živic v tavných nádobách.
Nejprve je třeba vyhodnotit podmínky požární bezpečnosti v místě, kde bude svařování probíhat. Jistě bude rozdíl mezi svařováním na chodbě, ve sklepě, nebo v bytech. Nepodceňte však nebezpečí! I zdánlivě bezpečná chodba se při vyřezávání staré konstrukce výtahu může stát nebezpečnou. Známe případ, kdy oharek zapadl pode dveře bytu a jen díky přítomnosti majitele, který si všiml doutnajícího koberce, vše dopadlo dobře. Je proto dobré se spojit s odborníkem v oblasti požární ochrany, který vše zhodnotí a navrhne vám potřebná opatření. Ta se odvíjí právě od místa práce, typu stavebních konstrukcí a řadou dalších specifik. Nemělo by se také zapomínat na hasicí přístroje – ty by měly být k dispozici přímo v místě svařování. Ale oprávněná firma jistě všechny nutné podmínky zná, ověřte si proto jejich oprávnění.
Jak již jsme uvedli, podmínky by měl stanovit odborník. A svařování může také provádět jen odborně proškolený pracovník. Vy přidejte jen své další požadavky. Pokud nemáte potřebnou kvalifikaci, neberte na sebe zodpovědnost za případné nehody a škody. Firma provádějící práce vám musí předložit své oprávnění a jistě má k dispozici také formulář Příkaz ke svařování. Právě v něm jsou písmeně stanoveny všechny podmínky, nebezpečná místa a další specifikace, které zajistí potřebnou bezpečnost. Mimo to je v něm uvedeno kdy se práce budou provádět, kdo je bude provádět a jeho oprávnění. Samozřejmě je takový dokument podepsán a je tak prokazatelným dokladem, že všichni byli seznámeni s podmínkami bezpečnosti.
Ano. A také při svařování samotném. Vysoké teploty při svařování ohřívají okolní materiály a hrozí k jejich vznícení při práci i dlouhou dobu po jejím skončení. Navíc mohou odlétávat horké části, které zapadnou a způsobí následný požár. Proto je nutné stanovit také dozor po skončení svařování. Nejkratší doba je 8 hodin. Pokyny pro osobu vykonávající tento dozor jsou stanoveny v Příkaze ke svařování. A opět nezapomeňte na vybavení hasicím přístrojem.
Zmínili jsme, že podmínky dozoru jsou uvedeny v Příkaze ke svařování. Osoba dozor vykonávající je s nimi seznámena, což stvrdí svým podpisem. V každém případě by to měla být osoba schopná si poradit v případě, kdy k požáru dojde. Lze tedy doporučit aby to byl někdo z realizační firmy. I zde však existují specifické podmínky pro dané místo.
Všechno jsou to jen logické kroky, které mají ochránit životy lidí a jejich majetek. A solidní realizační firma vše jistě zajistí. Pokud si nevíte rady, nebo si nejste jisti, že budete postupovat správně, spojte se s námi, rádi vám budeme nápomocni. Můžete také navštívit náš seminář Bezpečnost bytových domů a požární ochrana, kde vám poradíme. Nezapomeňte, že v případě požáru a likvidace následných škod bude chtít pojišťovna, že jste dodrželi vše co je třeba.