Jedna ze základních povinností zaměstnavatele je chránit zaměstnance a jeho zdraví. O tom je celý systém bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. I přes identifikaci rizik, jejich odstranění a další opatření k jejich snížení, nelze zcela vyloučit události které končí pracovním úrazem. Každý zaměstnavatel tak na něj musí být připraven a musí vědět, jak při pracovním úrazu postupovat, znát své povinnosti…
Co vlastně je pracovní úraz ?
Zjednodušeně můžeme říci, že PÚ je úraz zaměstnance, ke kterému došlo při plnění pracovního úkolu nebo v přímé v souvislosti s ním. A také úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů. Je definován jako poškození zdraví zaměstnance, pří výše uvedených situacích, nezávisle na jeho vůli, náhlým, násilným a krátkodobým působením vnějších vlivů – mechanických, chemických, psychických – s nimiž zaměstnanec přichází v pracovním procesu do styku.
Abychom mohli říci, že úraz je pracovním, musíme zjistit všechny okolnosti, za jakých se stal. To je současně jednou z povinnosti zaměstnavatele – objasnit příčiny a okolnosti, které k PÚ vedly. K tomu je nutné vyslechnout postiženého zaměstnance a případné svědky. V zájmu správného vyšetření je nutné na místě úrazu nic neměnit, zvláště u úrazů smrtelných nebo těžkých. Ty jsou následně šetřeny příslušnými orgány, které také musí zaměstnavatel na místo úrazu vpustit.
Každý úraz, který zaměstnavateli zaměstnanec nahlásí, musí zaměstnavatel zaevidovat do knihy úrazů. V zápisu je třeba uvést jméno a příjmení postiženého, datum, hodinu a místo kde k úrazu došlo. Nezapomeňte zapsat kolik hodin zaměstnanec odpracoval před vznikem PÚ, počet zraněných osob, druh zranění a zraněnou část těla, příčiny úrazu, jeho zdroj a jména svědků a zapisujícího. Čím lépe je zápis v knize úrazů proveden, tím lépe se bude zaměstnavateli postupovat v dalších krocích. Zápis by měl být proveden bezprostředně, kdy si všichni účastníci pamatují potřebné podrobnosti. Zápisy v knize úrazů mohou být také vedeny elektronicky.
Pokud je zaměstnanec následně v pracovní neschopnosti delší jak 3 dny, je třeba sepsat Záznam o PÚ, a to nejpozději do 5 pracovních dnů od nahlášení PÚ. V případě těžkého nebo smrtelného PÚ bez zbytečného odkladu. Záznam se sepisuje na předepsaném formuláři (NV č.201/2010 Sb.). V tomto NV naleznete také všechny další údaje, kdy a komu záznamy odesílat. Tyto údaje naleznete také ve vaší směrnici BOZP.
Na vašem pracovišti se může stát PÚ i cizímu zaměstnanci. V tomto případě je nutné událost nahlásit jeho zaměstnavateli. PÚ zapisují do knihy úrazů oba zaměstnavatelé. Další řešení PÚ je na zaměstnavateli zaměstnance.
Mnohdy se zapomíná, že zápisem nebo nahlášením PÚ to nekončí. Mělo by dojít k rozebrání příčin, stanovit opatření aby se zabránilo jeho opakování. Například používání jiného nástroje, instalace ochranných prvků, změny OOPP, organizační opatření. S příčinami úrazu a opatřeními by měli být seznámeni zaměstnanci na příslušném pracovišti. Toto mimořádné školení BOZP pomůže zamezit opakování PÚ.