Nouzové osvětlení

Všeobecně známý pojem, při kterém se každému vybaví rozsvícená světla na únikových cestách. Ale víte, že nouzové osvětlení se dělí na několik druhů a ne vždy slouží jako pomoc při úniku?

 


Každé nouzové osvětlení, je určeno k osvětlení v případě přerušení dodávky elektrického proudu do běžného osvětlení - mám zdroj nezávislý na tom běžném. Můžeme ho rozdělit na dvě základní skupiny.

V té první je nouzové únikové osvětlení třech typů:

1.Nouzové osvětlení únikových cest, které vytváří vhodné podmínky pro vidění a určení směru únikových cest a k ovládání požárně bezpečnostních zařízení, popřípadě míst s hasicími přístroji.
2.Protipanické osvětlení zabraňuje panice osob a umožňuje bezpečné dosažení únikové cesty.
3.Nouzové osvětlení prostoru s velkým rizikem umožňuje osobám bezpečně dokončit nutné úkony a/nebo dostatečně osvětlit únikovou cestu při složitých podmínkách evakuace.

Do druhé skupiny nouzového osvětlení patří Náhradní osvětlení, které umožňuje osobám pokračovat v běžné práci. Nouzové osvětlení je požárně bezpečnostním zařízením a jeho instalaci určují normy. Zda je musíte mít a kde má být umístěno, naleznete ve vašem požárně bezpečnostním řešení. V zásadě lze říci, že doba jeho činnosti musí být minimálně 60 minut, musí osvětlovat dveře na únikových cestách a určené východy, včetně nouzových, schodiště, místa se změnami výškové úrovně, křížení a změny směru úniku, důležité bezpečnostní značky, místa první pomoci, tísňová tlačítka EPS, TOTAL a CENTRAL STOP apod. Osvětlení musí být umístěno do vzdálenosti 2 m od výše uvedených míst. Svítidla musí dosáhnout 50% svítivosti do 5 vteřin a 100% do 30 vteřin. Nesmí oslňovat, způsobovat stroboskopické jevy a změny bezpečnostních barev.

Kromě povinnosti roční kontroly provozuschopnosti je nutné jednou měsíčně vyzkoušet zda jsou svítidla funkční. U většiny svítidel se doporučuje nechat je svítit až do vybití baterie. Tím se prodlužuje jejich životnost. Nezapomeňte také měsíční kontroly zapsat do požární knihy a v případě nalezení závad, zajistit neprodleně jejich odstranění. Mezi nejčastější chyby u svítidel nouzového osvětlení patří přelepování samolepícími značkami únikových cest. Tím se snižuje jejich svítivost a nemohou tak plnit dobře svou funkci. Svítidel je celé řada  a projekt vám doporučí ta nejvhodnější pro daný prostor. Stává se také, že nouzové osvětlení je instalováno neodborně a v rozporu s ČSN EN 1838. Ta určuje, mimo jiné, vzdálenosti svítidel mezi sebou, výšku umístění apod.

Nepodceňujte význam nouzového osvětlení a věnujte mu potřebnou péči, může zachránit životy.